Prostat Biyopsisi

Prostat kanseri tanısı koymak için, ultrasonografi eşliğinde prostattan doku alınması işlemidir. Kliniğimizde prostat biyopsisi steril ortamda, hazırlık gerektirmeden lokal anestezi ile uygulanmaktadır.

Prostat kanseri tanısında biyopsi öncesi MR (EMAR) Avrupa Üroloji Derneği Kılavuzlarında kesin yerini almıştır. Çekilen bu MR ile ultrason görüntülerinin birleştirilmesi ile yapılan MR Füzyon biyopsi standart ultrason eşliğinde biyopsi işlemine ek tanıda fayda sağladığı için tercih edilen bir yöntemdir. Standart ultrason veya MR füzyon biyopsi ofis şartlarında uygulanabilecek yöntemlerdir.

Prostat biyopsisi öncesi antibiyotik alımı ve rektum temizliği ile hazırlık gereklidir. Biyopsi işlemi sırasında lokal anestezi uygulanması nedeniyle işlem sırasında ağrı minimal duyulur. Tetkike aç olarak gelmeniz gerekmez. Hasta biyopsi sabahı kahvaltısını yapmalı, devamlı kullandığı ilaçlar varsa (asprin ve benzeri hariç) bunları almalıdır. Biyopsi öğleden sonra ise öğlen yemek yiyebilir.

Biyopsi işlemi hastanın makatından-rektumdan yapılır. Rektum gaitalı ve mikroplu bir ortam olduğundan biyopsi öncesi hastaya kalçadan antibiyotik enjeksiyon yapılarak biyopsi sonrası gelişebilecek bir enfeksiyon riski azaltılmaya çalışılır.

Biyopsi sonrası hastaya doktorun reçete ettiği antibiyotik ilaçla tedaviye devam edilir. Bu tedaviye rağmen çok ender de olsa ateşiniz yükselebilir.

 

Bize ulaşın!