Mutluluk Çubuğu  – Penil Protez nedir?

Penis protezi (penil protez) ya da halk arasında bilinen adıyla mutluluk çubuğu cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesini doğal yolla gerçekleştiremeyen ve daha cerrahi olmayan tedavilere cevap vermeyen erkeklerde uygulanan tedavi yöntemidir. Bu tedavide penisin doğal sertleşmesinin yerini almak üzere penis şaftı içerisine yapay bir protez yerleştirilir. Penis protezleri genellikle silikon kaplı özel metal alaşımlı materyallerden yapılmaktadır.  Protez penis gövdesini oluşturan ve sertleşme esnasında kan dolarak dikleşmeyi sağlayan 2 süngersi haznenin içerisine yerleştirilmektedir. Dolayısıyla bir kişide penis protezi ameliyatı yapıldığı zaman 2 çubuk penis içine yerleştirilmektedir. Penis protezinin bükülebilir sabit modelleri olduğu gibi normal halde yumuşak olan ve içine su dolduğunda sert ve ilişkiye hazır bir penis görünümü sağlayan modelleri de vardır.

Mutluluk çubuğu takılan kişi boşalır mı?

Mutluluk çubuğu – penil protez ameliyatı geçiren hastalarda bükülebilir penil protez takılmışsa cinsel arzu uyandığında ve partnerle ilişkiye girilme istendiğinde bükülmüş halde olan penis, yani bükülmüş halde olan protezli penis elle doğrultularak düz hale getirilir doğal yolla olduğu gibi ilişki gerçekleştirilir. Kişiye uygulanan protez şişirilebilir yani balon tarzında ise bu haznelere su doldurularak ilişkiye girmesi sağlanır. Bu süreç sonrası ilişkide doğal yolda olduğu gibi tam manasıyla kişiyi tatmin eden bir cinsel ilişki gerçekleşir ise boşalma olur.

Mutluluk çubuğu cinsel isteksizliğe çözüm olur mu?

Penis protezi adı verilen mutluluk çubukları kişinin cinsel ilişkide boşalmasını yani meni gelmesini, meninin ve spermin kalitesini, miktarını ve sperm hücre sayısını hiç bir şekilde etkilememektedir. Dolayısıyla penis protezi takıldıktan sonra cinsel ilişkide bulunan bir erkeğin rahatlıkla protez öncesinde olduğu gibi çocuğu olabilmektedir. Eğer kişide çocuk olmasını engelleyen bir sperm kalite bozukluğu veya hastalığı yoksa penis protezi takıldıktan sonra da doğal penisle yani protezsiz penisle gerçekleştirdikleri ilişkide olduğu oranda çocuk sahibi olma şansı vardır. Mutluluk çubuğu takılmasını gerektiren cinsel hastalıklar çoğu kez yaşlılıkla birlikte seyretse de bir çok hastada şeker hastalığı gibi ya da geçirilmiş ameliyat veya travma gibi nedenler de penis protezi ihtiyacı yaratabilmektedir. Penis protezi takılan kişi protez öncesinde olduğu gibi sperm kalitesi hiçbir şekilde etkilenmeden çocuk sahibi olabilmektedir.

Protezlerin kaç tipi var?

Penis protezleri bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Hangi tip protezin sizin için uygun olduğuna doktorunuzla birlikte karar vermeniz en doğrusudur. Doktorunuz; fiziksel, sosyal ve psikolojik durumunuzu inceleyerek, eşinizle de konuştuktan sonra size protezin tipiyle ilgili önerilerini sunacaktır. Protez seçiminde en önemli kriter en pratik şekilde kullanabileceğiniz protez tipini seçmektir. Doktorunuz, ameliyattan beklentileriniz, protezi elle kontrol edebilme yeteneğiniz, penisinizin büyüklüğü, yapısal bir kusur olup olmadığı, Peyronie hastalığı gibi eğrilik yaratan bir problem yaşayıp yaşamadığınızı da göz önünde bulundurarak protez seçiminize yardımcı olacaktır. Bilinmesi gereken şey protez cerrahisinin geri dönüşümsüz olduğudur. Herhangi bir nedenle protezden vazgeçen hastanın sertleşme yeteneği artık ikinci bir protez konmadan geri gelemez.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Sonrası

Ameliyat genellikle bir gün hastanede kalmayı ve 1 hafta sonra bir kontrolü gerektirir. Mutluluk çubuğu ameliyatı sonrası ilişki için ise 4-8 hafta arası beklenmesi önerilir. Bazen bu süre hastanın fiziksel koşulları ve iyileşme kabiliyetine paralel olarak daha kısa da olabilmektedir. Protezin kullanım amacını ve şeklini iyi anlamış olan çiftlerin ameliyat sonrasında daha çok memnuniyet yaşadığı gözlemlenmektedir.

Mutluluk Çubukları – Penis Protezi Çeşitleri

AMS Ambicor® 2 Parçalı Şişirilebilir Penil Protez Ambicor, penil protez piyasasındaki tek 2 parçalı şişirilebilir penil protezdir. Rezervuar içermeyen yapısı sayesinde sadece tek insizyon ile kısa sürede implante edilebilen Ambicor, pelvik operasyon geçmişi olan hastalar için uygundur. Pre-connect yapısı ile ameliyat esnasında teknik destek gerektirmez.

 

 

 

 

AMS 700 CXR 3 Parçalı Şişirilebilir Penil Protez AMS 700 CXR daha dar silindirleri ile skletorik gövde ya da peyroni gibi hastalıklar için özel üretilmiştir. 1,5 saatlik bir operasyonla hastanın penisine yerleştirilen 3 Parçalı Şişirilebilir Penil Protez AMS 700 CXR, hasta tarafından şişirilerek cinsel münasebet için gerekli ereksiyonu sağlar.

 

 

 

 

AMS 700 CXR 3 Parçalı Şişirilebilir Penil Protez AMS 700 CXR daha dar silindirleri ile skletorik gövde ya da peyroni gibi hastalıklar için özel üretilmiştir. 1,5 saatlik bir operasyonla hastanın penisine yerleştirilen 3 Parçalı Şişirilebilir Penil Protez AMS 700 CXR, hasta tarafından şişirilerek cinsel münasebet için gerekli ereksiyonu sağlar.

 

 

 

 

AMS 700 LGX 3 Parçalı Şişirilebilir Enine – Boyuna Genişleyebilen Penil Protez Erektil disfonksiyonun tedavisinde tüm dünyada hekimler tarafından tercih edilen AMS 700 LGX, penoskrotal ya da infrapubik yaklaşıma uygun ve tamamı antibiyotik kaplı (InhibiZone®) yapısı ve üstün MS pompa özelliği ile mükemmel enine – boyuna büyüme, sertlik ve doğal görünüm sağlar.

 

 

 

 

AMS Spectra Gizlenebilir (Concealable) Penil Protez AMS Spectra™ ile popüler malleable serisinin özelliklerini bir araya getirdi.7 dereceye kadar bükülebilen Spectra olağanüstü gizlenebilirlik ve rijidite sağlar. Hekim açısından kolaylık, hasta açısından tatmin odaklı eşsiz teknolojiye sahiptir. Hasta gerekli sertleşme için bükülmüş vaziyetteki penisi dik konuma getirir. Bükülerek saklama sağlanır.