İnmemiş Testis

Sözlük:

Testis = Yumurtalık

Skrotum= Erkekte testislerin içerisinde bulunduğu keke/torba

Okuma süresi: 4 dk

Testis normal yapılar
1. Normal bir testis ve ekleri

 

Henüz doğmamış anne karnındaki erkek bebeklerde testis gelişimi bebeğin karnı içerisinde olur. Doğumdan hemen önce testisler bebeğin karnında bulundukları yerden skrotuma iner.  Bozulan hassas hormonal denge nedeniyle erkek bebeklerin testisleri skrotuma (=torba) kadar inmeyebilir. Bebeğin testisinin skrotum içinde olmaması durumuna inmemiş testis adı verilir.

Zamanından önce doğan bebeklerde %30 sıklığa kadar artan oranlarda görülen inmemiş testis doğumun ilk 3 ayı içinde %3’e ve 6 ay içinde de %1’e düşer. Özellikle erken doğumdan sonra erkek bebekler 6 ay boyunca takip edilmeli ve testis torbaya hala inmez ise inmemiş testis tanısı konmalıdır.

İnmemiş testisi olan çocuklarda testisin sperm oluşturma kapasitesi ne yazık ki etkilenebilir. Bu nedenle inmemiş testis varlığında en kısa sürede testisin torbaya indirilmesi gereklidir. Doğumdan sonraki 6 ay içinde testis eğer torbaya inmedi ise gelecek 6 ay içinde yani bebek 1 yaşına vardığında mutlaka testisin cerrahi girişim ile indirilmesi gereklidir. Özellikle tek taraf inmemiş testisi olan bebeklerde ilaç ile testisin indirilmeye çalışılması çoğu zaman vakit kaybıdır. Her iki tarafta inmemiş testisi olan bebeklerde ise ilacın etkinlik gösterme olasılığı daha yüksektir. İlaç tedavisi sonrası skrotuma yerleşen testislerin tekrar geri kaçma olasılığı gözden kaçırılmamalı ve bu bebekler düzenli olarak testislerin yerinde olduğunu teyit etmek için kontrol altında tutulmalıdır.

İnmemiş testis
2. Kasık kanalı ve testisin inmemesi durumunda bulunabileceği yerler.

Testis iniş yolu üzerinde bulunan herhangi bir noktada veya karın içerisinde olabilir.  Eğer inmemiş testis kasık(=inguinal) kanalında saptanamıyor ise o testis ya karın içinde kalmış ya da yok olmuştur. Bunun tanısı hiçbir ek tetkik ile kesin olarak ortaya konamaz ve mutlaka laparoskopi denen karnın içine genel anestezi altında ışıklı bir teleskop ile bakılması gerekir.

Testisin yerine ve yapısına göre nasıl hareket edileceği laparoskopi sırasında karar verilir. İnmemiş testislerde ergenlik sonrası dönemde testis tümörü gelişimi riski normal bireylere göre daha sıktır. Bu nedenle karın içinde unutulmuş bir testis tedavi için çok geç kalınmış bir testis tümörüne de neden olabilir.

Cerrahi girişimde hemen torbanın üzerinde 1 cm’lik bir kesi ya da kasık üzerindeki 3 cm’lik bir kesiden testis torbaya indirilebilir. Cerrahi işlem sonrasında genellikle 1 gecelik yatış sonrası bebekler evlerine gönderilebilir.

Rafet Karacan Bulvarı
Ahmet Ergüneş Sk. No:21/14
REAL AVM Otopark Alanı
Otantik Gurme 3.Katı