Epididimit (Epididim İltihabı) Nedir?

Nasıl Tedavi  Edilir?

Doç.Dr Tayyar Alp Özkan: Bu iltihaplanma erkeklerde görülmektedir. Bu hastalığında neden olduğu bakteriler bulunmaktadır. Genel olarak iltihaplanmalar bakterilerin yayılması sonucunda oluşan enfeksiyonlarla oluşur.

Epididimit testisin arka kısımlarında bulunan tüpün bakteriler sonucunda oluşan bir iltihap türüdür. Bu tüpün içerisinde sperm bulunmaktadır. Genel olarak bu iltihaplanmalar cinsel yolla bulaşmaktadırlar. Tedavi sürecinde ise antibiyotikle tedavi uygulanmaktadır.


Epididimit İltihabı Neden Oluşur?

İdrar yolu enfeksiyonlarından ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan epididimit iltihabı şu durumlarda görülür;

 • Ağır kaldırma
 • Ikınma
 • Mesane tıkanması sonucunda oluşan prostat
 • Yakın zamanda prostat ameliyatı
 • İdrar yollarında yaşanan sorunlar
 • Korunmasız seks
 • Kalp ilacının dikkatli kullanılmaması
 • Sünnet olmaması
 • Tüberkiloz
 • Üriner kateter kullanma

Gibi durumlarda epididimit hastalığına yakalanma olasılığınız normalden çok fazladır.

Eğer sizde yüksek ateş ya da düşük ateşten şikayetçi iseniz, üşüyorsanız ve aynı zamanda titremeler yaşıyorsanız, peniste ağrı yaşıyorsanız, testislerde basınç hissediyorsanız, kırmızı ve sıcak akıntı geliyorsa bu hastalığın belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca bu hastalığın diğer belirtileri arasında da sık sık ve bir anda gelen tuvalete çıkma isteği, menide kan görülmesi, sebepsiz akıntılar, idrara çıktıktan sonra peniste ağrı, bağırsak hareketleri sonrasından peniste ağrı, kasıkta genişlemiş lenf düğümleri gibi belirtiler de yer almaktadır.

Bu belirtileri kendinizde tespit etmişseniz öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz size fiziki muayene uygulayacaktır. Şişlik, kasık bölgesinde şişmiş lenf bezlerine ve penisten akıntı gelip gelmemesini kontrol edecektir. Ardından sizden test için birkaç örnek alacaktır. Ayrıca sizden idrar örneği de isteyebilir. İdrar örneği sonucunda idrar yolu ile bulaşan iltihaplanmalar da gözlemlenebilir.

Bazı testleri uyguladıktan sonra doktorunuz sizden ultrason da çektirmenizi isteyebilir. Bunun için testis torsiyonu ve testis tümörlerini de görmek mümkün olacaktır.


Epididimit Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Erken teşhis sonrasında koyulan tanı ve bunun sonrasında uygulanacak olan tedavi yöntemleri arasında şunlar olabilir.

 • Antibiyotikler
 • Ağrı için ağrı kesici ilaçları
 • Cinsel ilişkiden kaçınma
 • Destek olması için suspansuar giyme
 • Soğuk tedavisi ya da buz kompleksi
 • Dinlenme
 • Anti- inflamatuar ilaçlar

Tedavi amaçlı yapılması gerekenler arasında yer almaktadır. Bu tedavi sürecinde antibiyotik kullanılıyorsa antibiyotiklerinizi düzenli ve dozunda almanız önemlidir. Antibiyotik tedavisi bittiğinde enfeksiyonun da bittiğinden emin olmak için doktorunuza kontrol amaçlı gitmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi dışında tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu tedavi yöntemlerinden biri de iğne ile apseyi almak olacaktır. Eğer ki ilaç tedavisi başarılı olmadıysa iğne yöntemi ile de tedavi uygulanabilir. Bu yöntem ile epididimit iltihabının tamamının ya da büyük çoğunluğunun alınması gerekir.

Genel olarak Epididimit iltihabının çoğu antibiyotik tedavisi ile başarılı sonuçlara ulaşmıştır. Uzun vadeli cinsel birliktelik yaşamak isteyenler için bu hastalık büyük sorunlara sebep olmuştur. Cinsel birliktelik esnasında gerçekleşen ağrı cinsel ilişkilerden soğutmaya kadar gitmiştir. Ayrıca bazı olumsuz sonuçlara da neden olabilir. Bu olumsuz sonuçların arasında kısırlık, testislerin küçülmesi, testis dokusunun ölümü, skrotumda bir fistül veya anormal kanal ya da uzun vadede epididimit hastalığının görülmesi gerçekleşebilir.

Bu durumlarda hiç vakit kaybetmeden tedavi amaçlı en yakım hekime başvurmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Tedaviye başlandığından itibaren kullanılan antibiyotik sonuna kadar kullanılması gerekir ve bitene kadar gerekirse cinsel bir birliktelik yaşanmaması gerekir. Belirtilerinin geçtiğinin düşünüldüğü zaman vücuttaki mikropların henüz bitmediğini fark edemeyebilirsiniz. Bu yüzden ilaç kullanımı ve antibiyotik kullanımı bu açıdan da önemlidir. Sağlığınız için dikkat edilmesi gereken kurallara uymalı ve kliniğimizden bilgi almalısınız.

Rafet Karacan Bulvarı
Ahmet Ergüneş Sk. No:21/14
REAL AVM Otopark Alanı
Otantik Gurme 3.Katı